Sekačku čistěte raději bez vody a pozor na její správný náklon

Sekačku čistěte raději bez vody a pozor na její správný náklon

5. 9. 2024

Zahradní technika v průběhu sezony

U klasického čištění je nutný náklon sekačky. Nelze však sekačku, hlavně benzinové typy, jednoduše položit, jak se vám to hodí. „Sekačka obsahuje vzduchový filtr, a v případě, že by se ocitl pod motorem, mohl by do něj natéct benzin či olej, a rázem máte po filtru,“ doplňuje Kopecký. Je tedy nutné sekačku naklánět jen na stranu, kde má výfuk nebo řídítka. A to jen na omezenou dobu. 

Na toto omezení je dobré pamatovat už při pořizování sekačky a následně při jejím skladování mimo sezonu. „Benzinovou sekačku je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U akumulátorové či elektrické sekačky tento problém odpadá, ty lze skladovat i ve svislé poloze. V případě omezených skladovacích prostor doporučuji proto volit benzinovou sekačku, která umožňuje snadné složení rukojetí do skladovací polohy,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Před použitím je potřeba vždy celý stroj zkontrolovat. „Zaměřte se především na případné poškození napájecích kabelů i jejich správné zapojení. Žádnou část kovových mechanismů by také neměla pokrývat rez. V neposlední řadě má mít stroj dostatek paliva správného typu. Těmito pár kroky zabráníte kolapsu ve chvíli, kdy potřebujete jeho stoprocentní výkon,“ říká Tomáš Kopecký ze společnosti Agrowest, která v Česku provozuje osm servisů zahradní a zemědělské techniky.

Po dokončení pracovního úkonu a vypnutí stroje je dobré ho nechat vychladnout. Pak už následuje čištění. Třeba zahradní sekačku je potřeba zbavit zbytků posekané trávy, řetězovou pilu zbytků oleje a pilin. Hrubé nečistoty odstraníte snadno. Zapomenout byste však neměli ani na ty jemné, konkrétně ve filtrech či na obtížně přístupných místech. Pokud je motor dostatečně vychladlý, doplňte palivo.

Nakonec se zaměřte na největší „makáče“ stroje. Tedy ty části, které jsou při práci nejvíce namáhány. U sekaček to jsou nože, u pily řetěz. Jedním z důvodů je, že při práci s tupým řetězem dochází k nadměrné zátěži motoru a tím se zkracuje jeho životnost. Pravidelná údržba sice zabere několik minut času navíc, ale ušetří vám starosti s většinou následných problémů.

S vodou při čištění sekaček opatrně

Věčnou otázkou zahrádkářů je použití vody při čištění sekačky. Podle Kopeckého tato metoda ušetří práci, ale ve finále je spíše nevhodná: „Některé typy sekaček jsou k tomu přímo uzpůsobeny zabudovanou rychlospojkou na hadici. Po připojení hadice pustíte vodu i sekačku a proces čištění započne sám“.

„Při tlakovém čištění vodou je ovšem nutné počítat s tím, že se voda dostane do vnitřních částí sekačky, což se podepíše na kovových pohyblivých dílech, protože je zbaví maziva. Vlivem působení vlhkosti může rovněž dojít postupně ke korozi a následnému snížení pohyblivosti. Při následném provozu se pak mohou poškodit i další součásti sekačky,“ doplňuje jeho slova a varuje Jan Hendrych ze servisu společnosti Fieldmann v Říčanech.

Shrnuto a podtrženo než riskovat problémy, je lepší sekačku vyčistit ručně, shodují se odborníci.

Správný nůž = pohodlné a kvalitní sečení

Každá sekačka také potřebuje správný typ nože, aby mohla fungovat na sto procent. Nůž musí být optimálně dlouhý, vyvážený a samozřejmě neporušený a ostrý. Je rozdíl mezi nožem rovným a tvarovaným, či dokonce tvarovaným s funkcí mulčování. Nůž rovný si perfektně poradí s trávou, kterou sekáte bez sběrného koše. Naopak tvarovaný nůž využívá větší sílu, tudíž je vhodnější pro sečení se sběrným košem.

Nůž sekačky by se měl brousit minimálně jednou za sezonu. Pokud máte na zahradě podmínky, které způsobují jeho rychlejší opotřebení, například kamínky či skryté pařezy v trávě, klidně nechejte nůž nabrousit častěji. 

„Nejčastějšími závadami, které naši mechanici u strojů na opravu potkávají, jsou problémy se startováním, funkcí motoru a sečení, sekání či řezání. Následují problémy s nefunkční spojkou, rozbitým karburátorem a poškozeným řemenem. Ale jsou případy, kdy stroj potřebuje jen maličko pomoct, aby se vrátil zpět do funkce. Například sekačka, která k nám přijde s tím, že ‚prostě neseká‘, potřebuje jen nabrousit nože,“ vysvětluje Tomáš Kopecký s tím, že spoustu úkonů na stroji hravě zvládnete sami. Jen musíte dodržet přesný postup, jak na to.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-zahradni-technika-v-prubehu-sezony-sekacku-cistete-radeji-bez-vody-a-pozor-na-jeji-spravny-naklon-40485757


Fotogalerie

Aktuality

Zobrazit všechny aktuality
Kalendář akcí 2024

Kalendář akcí 2024

31. 12. 2024

Kdy se letos můžeme potkat? Kde budou na prohlídku a vyzkoušení nové stroje? Budeme se na vás těšit.   …

Podzimní akce STIHL

Podzimní akce STIHL

11. 9. 2024

PODZIMNÍ AKCE od 16. 9. — 30. 11. 2024 Ze strojů STIHL budete na větvi. Ať už potřebujete připravit zásobu dříví na…